תוכניות לימודים

חטיבה בתואר בוגר

במסגרת הלימודים לתואר בוגר באוניברסיטה העברית, ניתן ללמוד חטיבה בהיסטוריה ופילוסופיה של המדעים במסגרת לימודי תואר במדעי הרוח, או תואר במדעי הטבע. קרא עוד >>

תואר מוסמך

התכנית מציעה לתלמידיה מגוון תחומי התמחות, ובהם: הפילוסופיה של הפיזיקה, לרבות הפילוסופיה של תורת הקוונטים ושל המכניקה הסטטיסטית;  הפילוסופיה של הביולוגיה, לרבות קשרים בין מדעי החיים ומדעי החברה והאדם; האפיסטמולוגיה והמטפיזיקה של המדע; ההיסטוריה של המדעים בכל התקופות; הפילוסופיה וההיסטוריה של הרפואה. לצורך כך נהנית התכנית ממשאבי מחקר עשירים וממגוון חברי סגל הזמינים להנחיה. לתלמידי התואר השני מוצעים קורסים במגוון תחומים, המותאמים לצורכי התלמידים. קרא עוד >>

תוכנית דוקטורט

תלמידי מחקר מהווים חלק מהקהיליה האינטלקטואלית של התוכנית, משתתפים באופן סדיר בפעילויות התוכנית ובסמינרים מחלקתיים, ומשתלבים, ככל האפשר, בהוראה ובמחקר המתנהלים בה. קרא עוד >>

חטיבה בתואר בוגר

במסגרת הלימודים לתואר בוגר באוניברסיטה העברית, ניתן ללמוד חטיבה בהיסטוריה ופילוסופיה של המדעים במסגרת לימודי תואר במדעי הרוח, או תואר במדעי הטבע.

חטיבה לתלמידי מדעי הרוח לתואר בוגר

מטרת החטיבה להעשיר את השכלתם, אופקיהם ודמיונם של סטודנטים בכל הפקולטות, ולאפשר להם לחשוב באופן ביקורתי על המדע ותולדותיו. החטיבה מוצעת כבר כמה שנים בקמפוס הר הצופים וקולטת מספר רב של תלמידים.

הקורסים המוצעים ללימוד בחטיבה מקורם בשלושה תחומים: מבוא למדע, היסטוריה וסוציולוגיה של המדע ופילוסופיה של המדע. חלק מן הקורסים ייחודיים לתוכנית, וחלקם קורסים הנלמדים בחוגים שונים ומוצעים במסגרת החטיבה, לרשימת הקורסים לחצו כאן.

פרטים נוספים תוכלו למצוא באתר של התכנית הרב תחומית.

חטיבה לתלמידי מדעי הטבע

החטיבה בהיסטוריה ופילוסופיה של המדע מציעה מדי שנה מגוון רחב של קורסים העוסקים ביסודות המושגיים של המדעים השונים, בתולדות המדע בתקופות שונות ובקשרים בין המדעים לשאלות חברתיות ולתחומי תרבות אחרים. רשימת הקורסים בחטיבה

 

תואר מוסמך

התכנית מציעה לתלמידיה מגוון תחומי התמחות, ובהם: הפילוסופיה של הפיזיקה, לרבות הפילוסופיה של תורת הקוונטים ושל המכניקה הסטטיסטית;  הפילוסופיה של הביולוגיה, לרבות קשרים בין מדעי החיים ומדעי החברה והאדם; האפיסטמולוגיה והמטפיזיקה של המדע; ההיסטוריה של המדעים בכל התקופות; הפילוסופיה וההיסטוריה של הרפואה. לצורך כך נהנית התכנית ממשאבי מחקר עשירים וממגוון חברי סגל הזמינים להנחיה. לתלמידי התואר השני מוצעים קורסים במגוון תחומים, המותאמים לצורכי התלמידים.

רשימת הקורסים

תוכנית דוקטורט

תלמידי מחקר מהווים חלק מהקהיליה האינטלקטואלית של התוכנית, משתתפים באופן סדיר בפעילויות התוכנית ובסמינרים מחלקתיים, ומשתלבים, ככל האפשר, בהוראה ובמחקר המתנהלים בה. 

תנאי קבלה

תואר מוסמך במסלול המחקרי בלימודים קלאסיים, בציון ממוצע של 85 לפחות, ציון 85 לפחות בבחינה האינטגרטיבית, וציון של 90 לפחות על תיזת המוסמך (עבודה סמינריונית בעלת אופי מחקרי). על תלמידים העומדים בדרישות אלה למצוא מדריך לעבודת המחקר שברצונם להשלים.

מסלול הלימודים

שלב א' מוקדש להכנת הצעת מחקר בסיועו של המדריך. לאחר השלמת תכנית המחקר ואישורה בידי המדריך, היא מוגשת לאישור הוועדה לתלמידים מתקדמים, שקובעת גם דרישות בלימודי השלמה. בשלב ב' של המסלול שוקדים התלמידים על החיבור המחקרי ועל לימודי ההשלמה שנקבעו עבורם.

פרטים נוספים באתר הרשות לתלמידי מחקר