סגל התוכנית

ד"ר איילת אבן עזרא

איילת אבן עזרא
קמפוס הר הצופים, בניין מדעי הרוח, חדר 6514. קבלה בתיאום מראש

חוקרת את התרבות האינטלקטואלית והדתית במאות ה-11 עד ה-13 במערב אירופה, ומרותקת תמיד לשאלה איך אפשר לחשוב אחרת מאיך שלמדתי אני לחשוב, ואיך בכלל חושבים (ועל מה) אנשים מתקופות אחרות ותרבויות אחרות. בפרט, מושכים אותי האופנים בהם מלומדי ימי הביניים ניסו להסביר לעצמם באופן תבוני נושאים שונים בדוקטרינה הנוצרית, בפרקטיקה הדתית, את הפעולה המאגית והעל-טבעי. לפני שהצטרפתי לאוניברסיטה העברית ביליתי שנה בפריז במעבדת ה-IRHT (המכון להיסטוריה של הטקסטים).

פרוייקט המחקר הנוכחי שלי עוסק בהתפתחות הרגלי ויזואליזציה של תלמידים ומורים במאה ה-13, ובתוך כך בהיסטוריה קוגניטיבית ובהיתכנותה. אני מבלה זמן נכבד בשיטוט בכתבי יד, בחיפוש אחר דיאגרמות כאלה בשוליהם - עד כה עם יבול עצום להתמיה - בבהייה בהן, בפענוחן ובתהייה על משמעות הפרקטיקה הזו.

את הדיונים התיאורטים אני אוהבת להציב בין שלל טקסטים אחרים, בתוך ההוויה התוססת של היווצרות מוסד האוניברסיטה, במנזרים, בפוליטיקה, בספרות, בארכיטקטורה ובמוזיקה של התקופה. המאות ה-11 עד ה-13 מפתיעות אותי כל פעם מחדש במקוריות ובתעוזה של אנשיהן, למן כתיבת חיבורים סכולסטיים עצומי ממדים ועד הקתדרלות והמוטטים המסובכים, מאקטיביסטים דתיים חדורי מוטיבציה ועד לאבירים וגבירות יפי תואר. אני אוהבת לצלול עם תלמידים ישירות ובלי הודעה מוקדמת לתוך מקורות וכתבי יד מן התקופה מסוגים שונים ומשונים, ולבנות יחד תמונה של תרבות שהזר והמוכר משמשים בה בערבוביה מפתיעה. מבין הקורסים שאני מלמדת תלמידי התכנית ימצאו קורסים המוקדשים לימי הביניים בנושאים: טבעי ועל טבעי, ידע בימי הביניים וקוגניציה בימי הביניים.